Wywiad z klientem, panem Łukaszem Wójcikiewiczem

19 stycznia 2016 r.

Serdecznie zapraszamy do przeczytania wywiadu z jednym z naszych klientów, panem Łukaszem Wójcikiewiczem, który wykorzystał środki z pożyczki z programu Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie, do uruchomienia w Krakowie Poco Loco – restauracji meksykańskiej ze zdrową żywnością.

 pl2Skąd pomysł na własną działalność gospodarczą?

Łukasz Wójcikiewicz: Spędziliśmy z żoną dużo czasu za granicą, w Islandii. Prowadziłem tam kuchnię w kilku restauracjach – z jedzeniem islandzkim, ale też meksykańskim. Wyjechałem w 2005, a wróciłem w 2015 roku – spędziłem na emigracji dziesięć lat. Zdobyłem duże doświadczenie, zwłaszcza że w niektórych przypadkach to były podupadające restauracje i razem z innymi pracownikami walczyliśmy, aby je podnieść, rozwinąć. To doświadczenie spowodowało, że postanowiłem spróbować założyć własny biznes…

(…)

Jak wygląda Pana dzień pracy jako przedsiębiorcy?

Łukasz Wójcikiewicz: Z tego powodu, że serwujemy świeże, naturalne jedzenie, to pierwszym zadaniem jest wyprawa dwa-trzy razy w tygodniu na giełdy, np. na tę przy ul. Rybitwy. Staram się też znajdować rolników, poznawać ich, rozmawiać. Zimą trudno jest o dobre warzywa – o tej porze roku na giełdzie panują pustki. Są tylo importerzy, pojedyncze osoby. Drugim najważniejszym zadaniem jest krojenie, przygotowywanie posiłków. Dlatego też pomoc kuchenna jest tak potrzeba – staramy się kroić wszystko tego samego dnia, w którym będzie podane. Do tego wszystkiego mamy jeszcze dwójkę dzieci, więc dochodzą obowiązki związane ze szkołą, zajęciami dodatkowymi i tak dalej (śmiech).

Zapraszamy do lektury całego wywiadu…